

Raskeste vei til Danmark er tilbake
Fjord Line setter igjen inn hurtigfergen Fjord FSTR mellom Kristiansand og Hirtshals, og øker samtidig kapasiteten betydelig inn mot årets feriesesong. Dermed får bobil- og campingreisende enda flere valgmuligheter på veien mot Danmark og videre nedover kontinentet.
Fra 27. mars er den raske katamaranen tilbake i rute, og allerede i påsken dobles antall avganger. I høysesongen fra 19. juni tilbys det opptil fire daglige avganger hver vei mellom Sørlandet og Nord-Danmark.
– Dette markerer starten på sommersesongen, og vi har aldri hatt flere avganger eller større fleksibilitet enn i år, sier kommersiell direktør Kyrre Andresen i Fjord Line i en pressemelding til Din Fritid.
Kort overfart – mange muligheter
Fjord FSTR bruker bare 2 timer og 25 minutter over Skagerrak, og er dermed det raskeste alternativet mellom Norge og Danmark. Med kapasitet til rundt 1200 passasjerer og over 400 biler er dette et tilbud som treffer mange av Din Fritids lesere, enten de reiser med bobil, campingvogn eller personbil.
For de som ønsker en roligere reise, tilbyr rederiet også de større cruisefergene MS Bergensfjord og MS Stavangerfjord, med en overfartstid på rundt fire timer.
For mange er ferjen starten på selve ferien, og ikke bare transportetappen. I Din Fritids store ferjeoversikt, «Snarveien til kontinentet», finner du en samlet gjennomgang av ruter, alternativer og hva som passer best for ulike typer reisende.
Oppgradert og mer miljøvennlig
Gjennom vinteren har Fjord FSTR vært inne til vedlikehold og oppgraderinger. Blant annet har skroget fått ny silikonbasert bunnmaling som reduserer motstand i vannet og dermed drivstofforbruket.
Samtidig er landstrøm tatt i bruk både i Kristiansand og Hirtshals. Det betyr at skipet kan slå av motorene ved kai, noe som gir null lokale utslipp og lavere støy i havneområdene. Ifølge rederiet gir dette et årlig kutt på rundt 680 tonn CO₂.
Komfort underveis
Om bord er tilbudet rettet mot en effektiv, men komfortabel reise. Her finnes både bistro, kafé, lounge med panoramautsikt og taxfreebutikk. For barnefamilier er det eget lekeområde, og det er også lagt til rette for elbilister med ladestasjoner om bord.
Viktig bindeledd
Sambandet mellom Kristiansand og Hirtshals er et av de viktigste bindeleddene mellom Norge og kontinentet, spesielt for bobil- og campingturister som ønsker en rask start på ferien.
Med økt kapasitet og flere avganger ligger alt til rette for en travel sommersesong på Skagerrak.
Les Din Fritids store ferjeoversikt 2026 her!






