Tett på: Ferda i 2026: Restrukturering av Ferda | Din Fritid
Tett på: Ferda i 2026

Restrukturering av Ferda

– Vi rigger nå selskapet for den faktiske størrelsen på markedet. Ved å dele opp salgsapparatet og verkstedkapasiteten, mener vi at våre eksisterende og kommende kunder får en helhetlig og trygg opplevelse, enten de velger bobil eller campingvogn, sier konsernsjef i Ferda, Leif Terje Hansen.


Arkivfoto Tore Afdal: Konsernsjef i Ferda, Leif Terje Hansen, tar grep og omorganiserer selskapet for å tilpasse seg markedet.

Ferda har det siste året styrket sin posisjon i det norske markedet, forteller selskapet til Din Fritid. Samtidig er det en kjensgjerning at markedet fortsatt er betydelig mindre enn under toppårene. Et eksempel på det er antall nye solgte bobiler; i toppåret 2018 var det 4166 bobiler, i 2025 var det 1392 enheter.

To forretningsområder

– Den viktigste endringen er at virksomheten til Ferda nå organiseres i to tydelige hovedområder, forteller Leif Terje, og forklarer:

Ferda Caravan Service AS: Her samles verkstedvirksomheten, salg av deler og utstyr, samt utleie. Verkstedene ble etablert i egne operative selskaper i desember 2025, og er i full drift. Dette er en bevisst styrking av ettermarkedet, og vi opplever økende etterspørsel etter service, vedlikehold og oppgraderinger.

Ferda Bobil og Caravan AS: Dette selskapet samler salg og lager av nye og brukte bobiler og campingvogner. Det er også dette selskapet som er part i forhandleravtalene med produsentene, og som har det formelle garantiansvaret.

Separate enheter

– Den operative virksomheten videreføres fullt ut i disse selskapene. Når restruktureringen er ferdigstilt, vil Ferda Norge AS ikke lenger være et operativt driftsselskap. All aktivitet knyttet til salg, lager og verksted vil bli samlet i de to nye enhetene, med tydelig plassert ansvar, forteller Leif Terje.

– Hva betyr dette for eksisterende og nye kunder?

– For kundene innebærer dette ingen endring i rettigheter eller kontaktpunkt. Garanti- og reklamasjonssaker håndteres som før via det lokale verkstedet, og virksomheten er i full drift.

– Hvorfor gjør dere denne restruktureringen?

– Vårt mål med denne omorganiseringen er å bygge en mer robust struktur som er tilpasset dagens marked, samtidig som vi styrker kvaliteten i både salg og ettermarked. Med dette grepet vil vi sikre bærekraftig drift og tydeligere rollefordeling i konsernet.

Seks utsalgssteder

Ferda har i dag totalt 12 avdelinger som selger nye og brukte bobiler og campingvogner. Etter omorganiseringen vil selskapet ha seks lokasjoner med fokus på salg. 

Konsernsjefen forklarer:

– Ferda styrket i 2025 sin markedsposisjon i et norsk bobil- og caravanmarked som har vært preget av kraftig volumnedgang over flere år. I løpet av fjoråret leverte Ferda litt over 200 nye bobiler, en økning på 27 prosent sammenlignet med 2024. Salget av nye campingvogner fra Ferda økte samtidig med 30 prosent, til litt over 300. Ferdas markedsandel for nye bobiler økte fra 12 til 16 prosent fra 2024 til 2025, forteller Leif Terje.

– Dette skjer i et marked der totalvolumet fortsetter å falle. Nysalget av nye bobiler i Norge gikk samlet ned med om lag 5 prosent i 2025 sammenlignet med året før, mens markedet for nye campingvogner falt med 14 prosent. Samlet sett er markedet i dag vesentlig mindre enn i toppårene 2017–2019. At vi vokser i både bobil- og campingvognsegmentet i et fallende marked viser at kundene fortsetter å velge Ferda. Samtidig forplikter det oss til å tilpasse strukturen vår til den reelle størrelsen på markedet fremover, sier Leif Terje Hansen, konsernsjef i Ferda.

– Vil dere fortsette med både bobiler og vogner?

– Ferda har ingen planer om å redusere satsingen på campingvogner, tvert imot er dette et viktig forretningsområde fremover. Både bobiler og campingvogner vil ha en sentral plass i det nye oppsettet.

Seks lokasjoner med nysalg

De seks Ferda-forhandlerne som fortsatt vil tilby nysalg av både bobiler og campingvogner, blir:

  • Mysen
  • Tønsberg
  • Bergen
  • Trondheim
  • Ålesund
  • Fauske

Hos disse forhandlerne blir det fullt fokus på nysalg. Større utvalg, bedre demonstrasjonsmuligheter og styrkede fagmiljøer innen både bobil og caravan, forteller Leif Terje.

Øvrige avdelinger

De øvrige avdelingene vil fortsatt være en viktig del av Ferda-strukturen, men med en mer tydelig og spisset rolle:

  • Styrket bruktsalg
  • Økt lokal tilstedeværelse og serviceorientert kundearbeid
  • Videreutvikling av digitale visninger og fleksible showroom-løsninger

Ferda har åpenbart måttet prioritere tøft, og forklarer at sluttkunden hele tiden har vært i fokus. Selskapet legger naturlig nok vekt på at omleggingen også skal gi forbedringer i form av et større og mer komplett modellutvalg, sterkere fagmiljøer og mer forutsigbar levering. Og ikke minst at lokal tilstedeværelse opprettholdes gjennom verkstedenes fortsatte drift, inkludert det å ivareta ettermarkedet.

Ser framover

– Ferda er i full operativ drift og bygger nå en struktur som skal sikre robusthet, lønnsomhet og god kundeservice i årene som kommer, avslutter konsernsjef i Ferda, Leif Terje Hansen.

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Emneord: 
Tags: 

På forsiden